Towers Watson Media

Polscy absolwenci szkół wyższych zarabiają
w swojej pierwszej pracy 27% więcej
niż absolwenci szkół średnich.

WARSZAWA, 27 września 2019 r. - Osoby z wykształceniem licencjackim zarabiają w swojej pierwszej pracy o 27% więcej niż osoby, które kończą naukę na etapie szkoły średniej.
Najczęściej mogą przy tym liczyć na wynagrodzenie w przedziale 2400-3870 złotych miesięcznie.

Willis Towers Watson (NASDAQ: WLTW), wiodąca globalna firma doradcza i brokerska, przeanalizowała poziomy wynagrodzeń w całej Europie oferowane absolwentom szkół średnich i wyższych - nie posiadających doświadczenia zawodowego.

W europejskim rankingu płac, poziom wynagrodzenia dla absolwentów posiadających tytuł licencjata plasuje Polskę na 21 miejscu spośród 23 krajów biorących udział w badaniu.

Największymi dochodami cieszą się absolwenci w Szwajcarii gdzie maksymalna średnia wyniosła rocznie 73 370 EUR, 49 341 EUR w Niemczech, 36 809 EUR we Francji i 32 437 EUR w Wielkiej Brytanii. Poziom płac w Polsce był wyższy tylko nieznacznie niż w Bułgarii (12 911 EUR) i Rumunii (11 694 EUR).

Rodzaj posiadanego dyplomu również może wpłynąć na poziom otrzymanego wynagrodzenia. Badanie pokazuje, że posiadanie tytułu magistra w Polsce pozwala osiągać przeciętnie płacę w wysokości 3600-5000 zł miesięcznie  i od 4000 do 5000 zł w przypadku uzyskania tytułu doktorskiego. Absolwenci uzyskujący tytuł MBA przed podjęciem zatrudnienia, nie uzyskują z tego tytułu wyższych wynagrodzeń startowych.

Wyniki Badania Starting Salaries Report skomentował Krzysztof Gugała, Dyrektor Działu Talenty i Wynagrodzenia, Willis Towers Watson Polska:
„Badanie potwierdza znaną i żywo obecnie dyskutowaną różnicę w poziomach wynagrodzeń w Polsce i innych krajach Europy Zachodniej. Polscy absolwenci znaleźli się na szarym końcu rankingu i mogą oczekiwać propozycji pierwszej płacy  tylko nieznacznie wyższej niż ich rówieśnicy w Bułgarii i Rumunii. 
Porównania pomiędzy krajami oparto na stawkach brutto, zatem sytuacja części absolwentów – zwłaszcza szkół średnich może być trochę lepsza – uwzględniając likwidację podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia.
Wyniki naszego badania pokazują również, że uzyskanie dyplomu uczelni wyższej ma znaczenie przy negocjowaniu wyższej płacy, ale równie ważne pozostają posiadane umiejętności i doświadczenie zawodowe.
Z tego względu warto jest już w okresie studiów zdobywać doświadczenia zawodowe, ale koniecznie w obszarze związanym z wybranym kierunkiem studiów.
Zwieńczenie edukacji uzyskaniem tytułu MBA nie wiąże się z uzyskaniem lepszej pozycji wejściowej na rynku pracy.  Dyplom MBA może mieć większe znaczenie dla uzyskania lepszego wynagrodzenia w przypadku ról eksperckich i menedżerskich.

O Badaniu

Willis Towers Watson 2019 Starting Salaries Report - Europa, Bliski Wschód i Afryka opiera się na odpowiedziach 5 856 organizacji z 31 krajów.

O Willis Towers Watson

Willis Towers Watson (NASDAQ: WLTW) jest wiodącą, globalną firmą w branży doradztwa i pośrednictwa ubezpieczeniowego, dostarczającą rozwiązania i pomagającą klientom na całym świecie w przekształcaniu ryzyka w ścieżkę rozwoju. Korzenie Willis Towers Watson sięgają 1828 roku, firma obecnie zatrudnia 45 tysięcy pracowników w ponad 140 krajach. Opracowujemy i dostarczamy rozwiązania służące zarządzaniu ryzykiem, optymalizujące korzyści, rozwijające talenty oraz zwiększające siłę kapitału, aby chronić i wzmacniać zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Nasze unikalne podejście pozwala nam dostrzec newralgiczne punkty pomiędzy talentami, zasobami a pomysłami – to dynamiczna formuła, która prowadzi do osiągania satysfakcjonujących wyników w biznesie. Wspólnie uwalniamy potencjał. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem  willistowerswatson.com.

kontakt dla mediów

Globalnie: Paul Platt: +44 (0)20 3124 7659  | paul.platt@willistowerswatson.com
Polska: Joanna Suszczyk +48 691 015 025 | joanna.suszczyk@willistowerswatson.com

Joanna Suszczyk

Dyrektor Marketingu

Tel. +48 22 318 89 90

Napisz do nas

Joanna Suszczyk